Azotex Faydaları Nelerdir ?

Azotex Faydaları Nelerdir ?


Azotex Özel Standardı şartlarına uygunlukta verilen sertifikalandırma, müşterilerine sağlık açısından sorunsuz ürünler sağlamak isteyen tekstil ve konfeksiyon firmalarına bazı avantajlar sunmaktadır:


Standardın prensibi, tüm üretim aşamalarındaki tekstil ürünlerinin test edilebilmesini ve sertifikalandırılabilmesini öngörmektedir. Önceki aşamalara ilişkin sertifikalar kullanılarak testlerin ikinci kez yapılması engellenebilmektedir.


Ürünlerin insan sağlığına ve ekolojisine yönelik kalitesinin sorumluluğu, ürün üretim aşamasında niteliksel ve/veya kimyasal açıdan değiştirendedir. Bu şekilde tüketim zincirinin son halkasını oluşturan Konfeksiyoncular da koleksiyonlarını uygun maliyetlerle sertifikalandırabilmektedirler.


Satınalma ve teslimat şartları açısından standart bir talep profili sunan ve dünya çapında uygulanabilecek Kriter Listesi bilgi akışını kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.


Şeffaflık açısından söz konusu olan buavantaj, özellikle çok kısa üretim döngüleri ile çalışan ve şirket içi kalite sistemine sahip olan şirketler için önemli ölçüde daha fazla sağlıklı ürün üretim güvenliği ve zaman tasarrufu anlamına gelmektedir.


Gelişmiş dünya ülkeleri gibi hedef pazarlardaki birçok tüketici için tekstil ürünlerin sağlığa zararlı olmadığı kanıtı alışverişlerinde her gün biraz daha fazla önem kazanmaktadır. AZOTEX Standardının yaygınlaştırılması ve tanınmışlık oranı AZOTEX Armasının günümüzde marka benzeri bir karakter kazanmasına ve tüketici tarafından aktif bir şekilde talep edilmesine katkıda bulunmaktadır.


Bu doğrultuda ürünlerin armalamasında (AZOTEX Arması ile) sertifikalı tüm tekstil ve konfeksiyon üreticileri için ürünlerine ilaveten dikkat çekmeleri açısından etkili bir imkan sağlamaktadır. Tekstil ürüne görülebilir bir armalama yapılmadığı taktirde, tüketici tekstillerin insan sağlığına ve ekolojisine yönelik kalitesini değerlendirememektedir.