Doğal Gıda Helal Belgesi Nedir ?

Doğal Gıda Helal Belgesi Nedir ?


Güvenilir, İslam din bilgisi ve bilinci tam, muteber, işinin ehli tarafsız bir yapı ile, belgelendirmeye tabi olan doğal gıda üretiminin denetlemesi, dini kaideler, helal doğal standartlarla uygunluk içerisinde gıda üretiminin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, uygunluk verilmiş kabul edilirliği olan bir belge vermesini içeren bir belgelendirmeye Helal Doğal Belgesi denir.


Doğal gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Bu şartlarda verilen belgeye de Helal Doğal/Naturel Belgesi demekteyiz. ISQ-NAP 1, ISO 22000 Gıda Standartları kriterleri ile OIC/SMIIC 1 standardı kriterleri birlikte aranmaktadır.


Bu standartları ve Doğal Gıda Yapısını karşıladığını, ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyonuna sahip Laboratuvarlardan alınan uygun ürün test raporları ile ortaya koyan gıda işletmeleri rahatlıkla bu sertifikayı alabilirler.


Helal Testleri için www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/helal-belgesi-standardi/639-helal-belgesi-testleri-nelerdir.html


ISQ-NAP 1 Testleri için www.naturalfoodstandard.org adresinden iletişime geçerek yararlanabilirsiniz.