FSC Firmanıza Ne Katar ?

FSC Firmanıza Ne Katar ?


Günümüzde, dünya nüfusuna oranla kıt oranda bulunan ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan doğal kaynaklarımızı korumak ve onu sürdürülebilir kılmak her bilinçli ve duyarlı insanın görevidir. Gezegenimizi gelecek nesillerinde yararlanabileceği şekilde onlara devir etmek için dünyada sürdürülebilir politikalar üretilmeye çalışılmaktadır ve buna mukabil yeni standartlar ortaya çıkmaktadır. Tarımda organik tarım, iyi tarım sürdürülebilir tarım programlarına örnek oluştururken, ormanlar sürdürülebilir orman kavramının dışında kalamaz idi.


Dolayısı ile ormanların korunması, yasal olmayan yollardan kesilmesi, sivil hakların hiçe sayıldığı ormanlardan kereste elde edilmesi, koruma alanı önceliğine sahip alanların hasat edilebilecek orman vasfına dönüştürülmesi sürdürülebilirlik açsısında kabul edilemeyecek unsurlardır. Dolayısıyla bu unsurların önüne geçmek, sürdürülebilir ormanlardan elde edilmiş orman ürünleri kullanarak mümkündür.


Eğer orman ürünlerini işleyen bir firma iseniz “sürdürülebilir ormanlardan” elde edilmiş ürünleri işleyerek işletmenize hem sürdürülebilirlik sağlar, prestij ve kazanç katarsınız, sürdürülebilir ormanların çoğalmasına vesile olursunuz. Bunun için tüm dünyada yaygın olarak orman ürünleri işleyen firmalarca kullanılan FSC Koruma Zinciri Yönetimi Standardını uygulayarak sektörünüzde bir adım öne geçebilirsiniz.