gost-k-jenerik

GOST-K Kazakistan Kalite Belgesi


GOST-K NEDİR?


Kazakistan, GOST-R standartlarını baz aldığı ve GOST-K adını verdiği kendi ülke standartlarını geliştirmiştir. Bu standartlar GOST-R ile ciddi benzerlikler göstermesine rağmen, işleyişinde ve mevzuatında farklılıklara sahiptir.


GOST-K Belgesi, Kazakistan Devlet Sertifikasyon ve Metroloji Kurumu (KAZMEMST) tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilmektedir. Firmamız müşterilerine bu sertifikaları da sağlamaktadır. Bu Sertifika Kazakistan ile ticarette gerekli olan ürün sertifikasıdır.


Kazakistan’ da toptan ve perakende ticareti yapılan her mal, mamul için ürün kalite sertifikası düzenlenmesi zaruridir. Ülkemiz Standart Teşkilatı TSE’ nin verdiği TSE belgesi yapısında ve özelliklerinde olan sertifikalar Kazakistan’ da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak istenmektedir. Kazakistan’ a yapılan ithalatın ve ihracatın yani ticaretin güvenli ve yasal yolu Kazakistan’ da satacağınız yada satmayı düşündüğünüz ürünlere GOST-K sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifika ile Kazak standartlarına da uygunluğunuzu tescil etmiş sayılmaktasınız.


GOST-K ÇEŞİTLERİ NEDİR?


Parti bazında bir kereye mahsus sertifika :

Bu sertifika tipinde Kazakistan'dan ithalatçı bir firma ile satış sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Sertifika üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.T.İ.P. numaraları yer almaktadır. Bu sertifikaların kullanımı yalnız tek bir ithalatçı firma için sadece bir defa yapılır.


Çeşit 1: 1 (Bir) Yıllık Seri Üretim Sertifikası:

Sadece numune ve dökümanların incelenmesi sonucu, Firmanızda Uzman denetçi tarafından denetim yapılmadan 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikaların 1 yıl sonra yeniden belgelendirme yapılması gerekmektedir.


Çeşit 2: 3 (Üç) Yıllık Seri Üretim Sertifikası:

Firmanızda Uzman denetçi tarafından denetim yapılarak 3 senelik seri üretim için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar alındıktan sonra 3 yıl boyunca bütün gümrük işlemleri ve ürün satışları için geçerlidir. 3 Yıllık GOST-K Sertifikası için her yıl yıllık belge inceleme ve gözetim yapılmaktadır.