gost-r-jenerik

GOST-R Rusya Kalite Belgesi


Rusya Federasyonu'nun sınırları içerisinde ürünlerin yeterlilik belgesi.


Rusya Federasyonu sınırları dahilinde Toptan ve Perakende satışı yapılan her mal için bu gerekli olan belgedir. 1 Ekim 2000 yılı itibariyle zorunlu kılınan bu belge 2004 yılı Kasım ayında Gümrüklerin Bavul ticareti ve kargo ticaretine kapanması sebebiyle firmalara bir kez daha gerekliliği hatırlatılmaktadır. Rusya Federasyonunun standardı olan bu belge içerigi bakımından ISO, TSE ve CE gibi normlara eşdeger bir belgedir. Gost-R belgesi gümrüklerde gümrük belgelerinin arasında istenmesinin dışında iç piyasada mağazalarda da yapılan denetimlerde istenmektedir. Rusya, ya yapilan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu ürettiğiniz mallara sertifika almaktır. Ülkede 1997 yılında yaşanan kriz sebebiyle ihraç ve ithal edilen tum ürünlerde kalite konusu daha çok önem kazanmıştır.


Ürün ve hizmetlerin kalite belgelendirilmesi bazi ürün ve hizmetlere zorunlu, bazı ürün ve hizmetlere istek üzerine yapılmaktadır. G2ost R sertifikasinin zorunlu alınması gereken ürün ve hizmetlere sari renkte sertifika, istek üzerine alınmasi gereken ürün ve hizmetler için ise mavi renkte sertifika verilmektedir. Rusya devlet standartlarının 30 Temmuz 2002 yılında No:64 "Kalite belgelendirilmesi zorunlu olan ürün ve hizmetler kanununa" istinaden ürün ve hizmetlere sarı renkte Gost R sertifikasi alınması zorunludur.


Gost R sertifikasi, ürünlerin Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir. Eğer ürün ve hizmetlerin GOST-R uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangin ve Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise, Rusya MCS Bakanligi 08 Temmuz 2002y. No:320 "Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler" ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Agustos 2002y. No:325 "Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler" kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın belgeleri alındıktan sonra GOST-R kalite belgesi verilmektedir.