Helal ve Helal Belgesi İncelemesi

Blog - 23MART'20

Helal ve Helal Belgesi İncelemesi


Hasan Şahap

Helal Nedir?


Helal kelimesi, yasal veya izin verilen anlamına gelen Arapça kökenli bir kelimedir. Yiyecek ve içecekle ilgili olarak, yiyecek veya içeceğin Müslümanlar için yasal, izinli veya izinli olduğu anlamına gelir.


Helal’ lik vasfı sadece Allah’ a c.c. aittir. Müslümanların Kur-an-ı Kerim’ de tanımlanan beslenme ve yaşama kuralları vardır.


İslam çerçevesinde beslenme kuralları Helal' in hangi yiyecek ve içecek olduğunu tanımlar. Bu tanımlamalar günümüzdeki ürünleri yansıtmasa bile islam alimlerinin fıkh-i bilgileri ile uygunluk veya uygunsuzluk tanımlamaları dikkate alınmaktadır. İslam’ ın helal kuralları, Kur'an-ı Kerim, Hadisler ve Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli Hukukçuların fıkıhında tanımlanmışlardır. Gıda ürünlerinin Helal olarak sınıflandırılması çok ciddidir ve sadece İslami beslenme yasalarında uzman bir Müslüman tarafından yapılabilir.


Helal konusunda uygunsuzluk durumunu belirten terim ise “Haram” dır. Haram, yasadışı veya yasak anlamına gelir.


Helal ve Haram, yaşamın her alanında geçerli evrensel unsurlardır. Bununla birlikte, bu terimleri sadece gıda ürünleri, et ürünleri, kozmetik, kişisel bakım ürünleri, eczacılık ürünleri, gıda bileşenleri ve gıda ile temas eden malzemeler olarak değil ayrıca hizmetler olarak ta tanımlanır.


Helal Belgesi ya da Helal Sertifikası Nedir?


Helal Belgesi ya da Helal Sertifikası Nedir?

Kur’an-ı Kerim, Hadis ve İslami otorite fakihleri (Şafi, Maliki, Hanbeli ve Hanefi) tarafından Allah’ ın c.c belirlediği kanun ve kurallara uygun olarak hazırlanan, üretilen ürünlere ve/veya hizmetlere yani islam dinine göre yasak olmayan ürünlere verilen uluslararası belgeye “Helal Belgesi” ya da “Helal Sertifikası” denir.


Helal Belgesi Sektör Kategorileri (Helal Belgesi Kapsamları) Nelerdir?


KATEGORİ A - Çiftçilik 1, Hayvanlar: Et, balık, yumurta üretimi, süt üretimi; arıcılık, avcılık ürünleri vb.


KATEGORİ B - Çiftçilik 2, Bitkiler: Meyveler, sebzeler; hububat ürünleri, baharat, bahçe ürünleri vb.


KATEGORİ C - İşleme 1, Bozulabilir hayvansal ürünler: Hayvan kesimi, kümes hayvanları, yumurta, süt ürünleri ve balık ürünleri gibi tarımdan sonraki tüm faaliyetler.


KATEGORİ D - İşleme 2, Bozulabilir bitkisel ürünler: Taze meyvelerin taze suları, korunmuş meyveler, taze sebzeler, korunmuş sebzeler vb.


KATEGORİ E - İşleme 3, Oda sıcaklığında uzun raf ömrüne sahip ürünler: Konserve ürünler, bisküvi, atıştırmalıklar, içme suyu, içecekler, makarna, un, şeker, tuz vb.


KATEGORİ F - Yem üretimi: Hayvansal ürünler için yem ürünleri.


KATEGORİ G - Yemek servisi: Oteller, restoranlar vb.


KATEGORİ H – Dağıtım:Perakende satış, mağazalar, toptan satış vb.


KATEGORİ I – Hizmetler: Su tedariği, elektrik tedariği, temizlik, kanalizasyon, atık imhası, ürün geliştirme, süreç ve ekipman, veterinerlik hizmetleri, İslami mali/finansal hizmetler vb.


KATEGORİ J - Nakliye ve depolama: Nakliye ve depolama.


KATEGORİ K - Ekipman imalatı:Endüstriyel ekipman, otomatlar vb.


KATEGORİ L - Kimyasal ve Biyokimyasal Üretim:İlaç, gıda katkı maddeleri, gıda takviyeleri, diyet takviyeleri, sıvı yağlar, temizlik maddeleri, işleme yardımcıları, mikroorganizmalar vb.


KATEGORİ M - Ambalaj ve paketleme malzemesi imalatı: Ambalaj ve paketleme malzemesi


KATEGORİ N - Diğer malzeme imalatı:Kozmetik, tekstil, deri ürünleri vb.


Helal Belgesi Belgelendirme Süreci


Helal Belgesi Belgelendirme Süreci


Helal Belgesi Belgelendirme sürecini tamamlamak için kuruluşların, ISQ Helal Belge Firması ile üç aşamalı bir süreci tamamlamaları gerekmektedir.


Helal Belgesi Süreci içerikleri aşağıdaki gibidir;


1.AŞAMA-Değerlendirme: Kuruluşun ürün/hizmet bilgisi açıklaması, Test Gereksinimi ve Helal Sertifikasyonu alma ihtiyaçları


2.AŞAMA-Denetim: Kuruluşun, tesis ve prosesinin yerinde denetimi (saha denetimi)


3.AŞAMA-Belgelendirme (Sertifikasyon): Değerlendirme ve inceleme tamamlandıktan sonra, sonucun uygunluk olması durumuna göre kuruluşa “Helal Belgesi” ya da “Helal Sertifikası” verilir.


Neden Helal Belgesi/Sertifikası?


Helal Belgesi Belgelendirmesinin temel nedeni, ulusal ve uluslararası Müslüman topluluklara dini uyumlarını yerine getirmelerinde hizmet etmektir.


Helal kavramı, bir Müslümanın günlük yaşamında kullanılan çok çeşitli mal ve hizmetler için geçerlidir. Müslüman tüketiciler, İslam Hukuku tarafından tanımlanan süreç ve prosedüre uygun olduğu için helal işaretli ürünleri tercih ederler. Ayrıca bir kuruluşun Helal Belgesi alması aşağıdaki kazanımları da sağlayabilir;


•Yüzden fala ülkede 2 milyara yaklaşan Müslümanın, çok büyük tüketici yapısı ve helal pazar büyüklüğünün 2 trilyon dolardan fazla olması avantajları,


•Ürüne/hizmete ve üretim alanına nitelik kazandırır, niteliklerin artmasını sağlar,


•Helal sertifikalı ürünlere olan talep artması ile daha fazla ürün/hizmet satışı,


•Global helal zincirinde yer alma,


•Müslümanlar sadece Helal tercih ederken, gayrimüslimler de Helal tercihi yapabilirler,


•Ürünlerin/Hizmetlerin İslami gereksinimlerine veya İslami yaşam tarzına uygun olduğu garanti altına alınır,


•Pazarda konum sağlar,


•Pazarlama kabiliyetini artırır.


Ayrıca;


•Ürünlerin türetildiği kaynakların saflığı, temizliği ve üretim sürecinin sağlıklı bir yapı ortaya koymasını sağlar,


•Sağlıklı ve güvenli olanı tüketerek insan yaşamının güvenliğine katkıda bulunur,


•Hayvanlara zulüm, çevreye zarar verme ve haksız iş uygulamalarından kaçınarak bütünlük ve etik yaşam biçiminin gelişimini sağlar,


•Bir bireye fiziksel ve ruhsal refahında yarar sağlayan bir yaşam biçimi alternatifi oluşturur,


•Üstün kaliteli ürünleri garanti eden saflık ve güvenliğin sembolüdür.