Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666

Kaynaklı imalat yeterlilik belgelendirmesi için kaynak unsuru garantili önem taşımaktadır.

Kaynak; endüstriyel ürünlerin imalatı için yaygın olarak kullanılan imalat yöntemidir. Kaynaklı birleştirme yöntemi ile basınçlı kaptan endüstriyel tesise, vinçten makineye kadar geniş bir yelpazede ürünler imal edilmektedir.

Kaynak, imalatın maliyeti ve nihai ürün kalitesi üzerinde son derece önemli etkiye sahiptir.

ISO 3834-2 standardı, kaynaklı imalat yapan üreticiler için metallerdeki ergitme kaynağı yöntemi esas alınarak uygun kalite şartlarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.

ISO 3834-2 standardı, yalnızca kaynak ve kaynakla ilgili işlemlerden etkilenebilecek ürünün kalitesi ile ilgili olup; temel kuralları gerek işletmede gerekse yerinde yapılan kaynaklı imalat için istenen kalite şartlarını ve belirtilen kalitede üretim yapacak imalatçının kaynak kabiliyetini tespit için rehberlik sağlamaktadır. Standart, imalatçıların kaynak kalite sistemlerinin değerlendirilmesi için bir temel olarak kullanılmaktadır.

Kaynaklı imalatlar için, kontroller tasarım aşamasından başlanarak;

Malzeme seçimi

Sarf malzemesi seçimi

Kaynak koordinasyon personelinin eğitimi

Çalışan kaynakçıların sertifikalandırılması

Kaynak yöntemlerinin belirlenmesi

Kaynaklı imalatın yapılması

Tahribatlı ve/veya tahribatsız test yöntemleri kullanılarak kalitesinin kontrol edilmesi ile sonuçlandırılır.

ISO 3834-2 standardının uygulaması ile; kaynaklı imalat yapan işletmelerde imalatın kontrollü koşullar altında sürekliliğinin sağlanmasını garanti etmektedir.

EN ISO 3834 STANDART SERİSİ:

- EN ISO 3834-1

Metalik Malzemelerin Ergitme Kaynağı İçin Kalite Şartları - Bölüm 1 : Kalite Şartlarının Uygun Seviye Seçimi İçin Kriterler

- EN ISO 3834-2

Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları - Bölüm 2 : Kapsamlı kalite şartları

- EN ISO 3834-3

Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları- Bölüm 3 : Standard Kalite Şartları

- EN ISO 3834-4

Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları - Bölüm 4: Temel kalite şartları

- EN ISO 3834-5

Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları-Bölüm 5 : ISO 3834-2, ISO 3834-3 veya ISO 3834-4 standartlarının kalite şartlarına uygunluğun teyidi için gerekli dokümanlar

İNTERSİSTEM TEKNİK BELGELENDİRME, kaynaklı imalat yöntemleri ve kalite yönetim sistemlerinin kontrolü konusunda deneyimli ve uzman personeli ile ISO 3834-2 standardına göre kaynaklı imalat yeterlilik belgelendirmesi gerçekleştirmektedir.

Belgelendirme Başvurusu için gerekli Formlara ve Prosedüre/Sözleşmeye Web sitemiz menüsünde yer alan İnteraktif bölümün “ BAŞVURU VE UYGULAMA DOKÜMANLARI” bölümünden ulaşabilirsiniz.