ISO 9001 Belgesi Almak İçin Danışmanlık Firması Gerekiyor Mu ?, Sonraki Adımlar Nelerdir ?

ISO 9001 Belgesi Almak İçin Danışmanlık Firması Gerekiyor Mu ?, Sonraki Adımlar Nelerdir ?


Standardı kuruluşunuzda kendi imkanlarınız ile oluşturabiliyorsanız danışmanlık hizmeti almanıza gerek yoktur. Şayet gereksinim duyuyorsanız danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir.


Danışmanlık hizmeti almaya karar verilmesi durumunda açıklanan konuları dikkate almanızda fayda vardır.


Danışmanlık hizmetinde dikkat edilecek hususlar;


Danışmanın iş başlangıcında belge isteyen kuruluşu iyi bir analize tabi tutmalıdır.


Kuruluşun üretimini, insan kaynaklarını, çevresini, yasal ve diğer şartları, riskleri, bağlamı, iç ve dış ilişkilerini, proseslerini, departmanlarını, müşteri bilgisini, satış pazarını, kabiliyetleri, kaynakları ve eğitim ihtiyaçlarını vb. mevcut yapısını bu analiz ile ortaya koymalıdır.


Daha sonra eğitim ihtiyacını karşılamalıdır. Bu eğitimler; temel, dokümante bilgi, iç tetkik, yasal ve diğer şartlar, kuruluşun bağlamı vb. ve iş ile ilgili uygulamaların standart eğitimleri verilmelidir.


Eğitim sürecinde danışman dokümante bilgi yapısını oluşturarak tamamlamalı, uygulamaya geçirmelidir. İzleme, ölçme, kalibrasyon gibi süreçleri de gerçekleştirtmelidir.


Sonraki aşamada müşteri memnuniyeti başta olmak üzere elde edilen veriler analiz edilmelidir.


Diğer aşamada ise uygulanan bir sistemi iç tetkikçileri oluşturarak tetkik ettirmelidir.


Tetkiki takip eden süreçte bir Yönetim Gözden Geçirmesi Toplantısı gerçekleştirilmeli ve sistem gözden geçirilerek yönetime yeni kararlar aldırtılmalıdır.


Tüm bu aşamaları Danışman ile kuruluş birlikte tamamladıktan sonra ISQ-İntersistem Teknik Belgelendirme vb. bir belgelendirme kuruluşuna Belgelendirme başvurusu yapılarak belgelendirme süreci neticelendirilmelidir.


Belgelendirme sürecinde ortaya çıkan danışman kaynaklı uygunsuzluklar danışmana gidertilecek, kuruluş kaynaklı uygunsuzluklarda kuruluş tarafından giderilecektir.


Danışmanlık ücretleri bu hizmetler karşılığı 4.000,00 TL ila 20.000 TL arası değişmekte olup, kuruluşunuza uygun danışmanı internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz.


Kuruluşlar belge satın almak için danışmanla çalışmamalıdır. Bahsedilen hizmetleri vermeyen danışman belge pazarlamacısından farklı değildir.


Belge için danışmandan sadece tavsiye, referans, bilgi vb. talebiniz olabilir ya da yine internetten yetkin belge kuruluşu bulabilirsiniz.


Önemli bir nokta da danışmandan bu belgeyi almaya yada talep etmeye kalkarsanız aracı payı ile belgeye daha fazla ücret ödeyeceğinizi unutmayınız !


ISO 9001 Belgesi Danışmanlık Firmaları Tarafından Verilebilir Mi ?


Bu belgelere nitelikli evraklardır ve yetkili belgelendirme kuruluşlarından alınır. Danışmanlık firmaları tarafından verilmez.


Şayet danışmanlık firması belge vermeyi teklif ediyor ise bu durumda danışman belgelendirme firmasından ve belge talebi olan kuruluştan aracılık ücreti alıyor olabilir.


Yani danışmandan belge alırsanız daha fazla ücret ödersiniz ! ISO 9001 Belgesi sayfasına dönmek için tıklayın...