ISO 9001 Belgesi’ ni Neden Almalıyım?

Blog - 23MART'20

ISO 9001 Belgesi’ ni Neden Almalıyım?

Hasan Şahap

ISO 9001 Belgesi’ ni Neden Almalıyım sorusuna kısa bir değerlendirme yaptığımız yazımızda, hangi ölçekte olursa olsun bir kuruluşun yönetim sistemini oluşturmasında, genel performansını iyileştirmesine ve sürdürülebilir kalkınma girişimleri için sağlam bir temel oluşturmasına yardımcı, stratejik önemi olan bir belge ve standart disiplin olduğu için cevabı verilebilir.


Özel sektör ya da Kamu’ da yer alan çoğu kuruluş, müşterilerinin almak istediği ürün ve hizmetlerin kalite gereksinimlerini karşılayacak bir kalite güvencesi isteklerini anladıktan sonra Kalite Yönetim Sistemi uygulamalarını hayata geçirirler. Çünkü müşteriler, ISO 9001 Standart kriterlerini karşılayan ve etkin bir kalite yönetim sistemine sahip kuruluşların ürettiği ürün ve hizmetleri güven sağladığı için tercih ederler.


Ancak; sadece iso belgesi yönetim sistemi mutlaka iş süreçlerinin iyileştirilmesine, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin iyileştirilmesine katkı sağlamayacaktır. Kuruluşunuzun karşılaşacağı problemleri de çözüme kavuşturamayabilecektir. ISO 9001 Sistemi, Kuruluşunuzun amaçlarına ulaşmak için süreç, müşteri ve risk bazlı sistematik bir yaklaşım benimsemeniz için etkin bir metottur.


ISO 9001 Standardı, iyileştirme gereksinimlerini talep eden ve sürekli iyileştirme ihtiyaçlarını ortaya koyan bir kılavuzdur. Bu yaklaşımı, değerli ve uygun maliyetli iyileştirmelerin gerçekleştirilmesini sağlamak için kullanmanız kuruluşunuza katma değer sağlayacak ve pazarda rakiplerinizle olan rekabette kazanımlar sağlayacaktır.


Tüketici taleplerini karşılamak onlara değer vermektir. Müşteri değerli olduğu yeri sever ve sahiplenir…