ISO 9001 için İç Denetimin Faydası

Blog - 23MART'20

ISO 9001 için İç Denetimin Faydası

Hasan Şahap

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ nde İç Denetimin Faydası gibi birçok güzellik bulunmaktadır. Kuruluşlar, çok süper olmasa da bazı yönetim sistemlerini gerçekten güzel işletiliyorlar. İç Denetim mekanizması da bu güzelliklerin parçalarından birisi. Ancak bazen kendimize de kuruluşumuza da haksızlık yaptığımız olmuyor değil... Bu anlamda, dünyanın neresinde kuruluş faaliyeti gösterirseniz gösterin iç tetkik faaliyetinin yönetim sistemine olan katkısını takdir etmemek mümkün değildir!


Şayet kuruluşumuzda uygunluk değerlendirme kültürünü yaygınlaştırırsak, kuruluşun üretim ve/veya hizmet faaliyetlerindeki sorunlarının en az yüzde 90’ının çözüme ulaştığını görürüz. Süreçlerde bir uygunsuzlukla karşılaşıldığında, “Öfff, kim uğraşacak şimdi, bu kadar iş içinde birde onunla uğraşılmaz” denmemelidir. Bu, yönetim sistemi ile uğraşmak değildir. Yönetim Sisteminin gereği lider/liderler hata da yapabilir. Üretim, Satış lideri hata yapabilir. Veyahut liderler dışındaki çalışanlar da hata yapabilir. Bu yönetim sisteminin hatası olmasın. Kuruluşumuz bu yönetim sistemini kurarak “Benim liderlerim ve çalışanlarım hata yapıyorsa, iç denetim prosesine başvur, iç denetim prosesi ile de yönetimi haberdar et ve giderelim bu uygunsuzlukları” demiş oluyor. Bundan dolayı, bir uygunsuzluk ile karşılaştığınızda, “Amaan boşver” demeyin, İç tetkik prosesinde sizinle olan süreçte uygunsuzluğu belirtin. Bunu yapalım ki kuruluşumuzdaki iso 9001 belgesi kalite yönetim sistemi rakiplerimizin sistemlerinden daha iyi olsun, eğitim kalitemiz artsın, hizmet kalitemiz iyileşsin, iletişimimiz gelişsin, inan kaynaklarımızda toplam kalite kavramı yerleşsin... Bunları yapmalıyız ki, İç Denetimin Faydası olsun ve Kuruluşumuz amaçlarına ulaşabilsin.


Denetimde yetki sınırlarını netleştirmek gerek. Yönetimin tüm süreçleri üzerinde kriterlerle belirlenen yetki mevcut. Onun dışında, kuruluş geneli ve prosesleri harici bir yetki yok. İç Denetim Mekanizmasının güzellikleri arasında, Tarafsızlık var, bağımsızlık var ve en önemlisi kişisel husumetlerin intikam alanına çevrilmemesi var. Bu kayıt ve delil yapısı ya da iç denetçi seçim itiraz yolu ile halledilebiliyor.


ISO 9001 İç Denetimin faydalı faaliyetleri, Kalite Yönetim Sistemi’ nde keyfi bir uygulama halini almıyor…