ISO Belgesi’ nin İşinize Faydaları Nedir ?

Blog - 08OCAK'20

ISO Belgesi’ nin İşinize Faydaları Nedir ?

Hasan Şahap

ISO Belgesi/Sertifikası, kuruluşunuzun iç işleyişinin nasıl yürüdüğü, ne durumda olduğu ve müşterilerinizin markanızı ve ürünlerinizi pazarda nasıl algıladıklarını, iyileştirme faaliyetleri kazanımları ile sisteminizin daha iyi hale gelmesi gibi genel faydalar sağlar.


Bu faydaların başında “Verimlilik” sihirli kelimedir. Genel olarak, ISO sertifikası, açık ve net bağlamınızı ortaya koymanıza ve anlamanıza, israfı ortadan kaldırmanıza, riski azaltmanıza ve tüm iş süreçlerinizde verimliliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak en iyi uygulama metodu çıktısı olan ilgili yönetim sistemlerini (ISO 9001 Belgesi, ISO 14001 Belgesi, ISO 45001 Belgesi, ISO 22000 Belgesi, ISO 27001 Belgesi, ISO 50001 Belgesi, ISO 10002 Belgesi, ISO 39001 Belgesi, ISO 17100 Belgesi, ISO 3834-2 Belgesi, ISO 15138 Belgesi, kalite yönetim sistemi ve diğer yönetim sistemleri gibi) uygulamanızı sağlar. Bu durum genellikle genel gider maliyetlerinde düşüşe ve karlılıkta artışa sebebiyet verir.


Tüm süreçlerinizi ISO Belgelendirme’ nin bir parçası olarak standartlaştırmak aynı zamanda personel performans yönetimi ve çalışanların eğitimi ve iş başlangıç işlemlerini çok daha etkili hale getirir. Buna ilaveten yönetim onaylı süreçlerinizi uygulamaya koymak, genellikle personel performansını ölçmek için kullanabileceğiniz veri tabanlı ölçümlerin verilerini sağlar.


Kurup işlettiğiniz bu sistemin/sistemlerin belgelendirilmesi, net eğitim protokolleri oluşturmak, riski yönetmek ve işinizin kurumsal hedeflerinize karşı nasıl performans gösterdiğini izlemek için çok faydalıdır.


ISO Belgesi Faydaları


ISO Belgesi/Sertifikası, ürünlerinizde ve hizmetlerinizde tutarlılığı, yaşal şartlara uygunluğu, güveni ve kaliteyi sağlayacak onaylı süreçler oluşturmanızla ilgilidir. Oluşturduğunuz yapı, hitap ettiğiniz müşteri kitlesine güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Belgesi olmayan rakip firmalara kıyasla pazarda size güçlü bir rekabet avantajı sağlayabilme potansiyeli taşır. Müşteriler, sizi çevreye olan etkinizi en aza indirirken ve sorumlu risk yönetimi, güvenlik ve enerji kullanım politikalarını takip ederken, endüstri lideri yönetim ve üretime kendini adamış en iyi uygulama olarak görürler.


Sizin için en değerli faydası, işletmenize yeni pazarlar da açabilecek potansiyele sahip olmasıdır. Ayrıca Kamu ihalelerinde bu sertifikalar talep edilmektedir. Kuruluşunuzun, Uluslararası kabul görmüş ISO Sertifikası, ISO Standartlarını uygulaması durumunda ürünlerinizi yurtdışına ihraç etmek de daha kolay hale gelebilir.


ISO 9001’ in belgelendirmesinin işletmenize sağladığı kritik faydalar:


Verimlilik ve Tasarruf


Uygulamaya soktuğunuz süreç uygulamaları ile israfı ve hataları en aza indirerek işlemleri optimize edebilir ve iyileştirilmiş sonuçlar elde edebilirsiniz.


Müşteri Memnuniyeti


Müşteriler kuruluşların can suyudur. Ürün veya hizmetinizin kalitesini artırarak müşteri memnuniyetini sağlayarak satışları artırma imkanları kazanırsınız.


Yeni Pazarlara Erişim


ISO belgeleri standartları uluslararası olarak kabul görürler. Bu belgelerin, kuruluşları yurtdışındaki yeni pazarlara erişmesi imkânı vardır. Ayrıca kamu ihaleler için genellikle gerekli şarttır.


Artan Pazar Payı


İş dünyasında faaliyetteyseniz, zaten mevcut bir pazar payınız bulunmaktadır. Ancak üretkenliğinizi artırarak, rakiplerinize karşı rekabet avantajı geliştirmek için kalite yönetim sistem belgesine ihtiyacınız bulunmaktadır.


Bağımsız Denetim ve Gözden Geçirme


Güven, kazanılması gereken bir olgudur. Kuruluşunuzun ISQ vb. gibi bağımsız bir denetim mekanizması ile kontrol edilerek tescillenmesi müşterilere güven sağlayacaktır.


Sistem Entegrasyonu


ISO 9001 süreçlerinizin sıfırdan başlatılması değildir. Sisteminizin bütünleşmesini ve birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.


Nihai aşamada sürekli ve standart bir kontrol altyapısı oluşturur ve küresel tanınırlık ve kabul edilirlik sağlar, İtibar ve prestij kazandırır.


ISO belgelendirme hakkında daha fazla bilgi almak ve işinize nasıl faydalar sağlayacağını merak ediyorsanız sitemizde bulunan iso belgesi içeriklerinden yararlanabilirsiniz.


Bir veya daha fazla ISO Belgesi ve ISO 9001 Belgesi almaya karar verirseniz, Belgelendirme Hizmetlerimiz için iletişim bilgilerimizden ISO uzmanlarımızla rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.