ISO Standart Kalite ISO 9001 İncelemesi

Blog - 09ARALIK'20

ISO Standart Kalite ISO 9001 İncelemesi


Hasan Şahap

ISO nedir, faaliyetleri nelerdir, yayınladığı standartlar nelerdir, ISO Belgesi ve ISO teşkilatının en çok önem verdiği, ürün ve hizmette kaliteyi makalemizde açıklamaya çalışacağız.


Küreselleşen ve her yerine ulaşılabilmesi artık mümkün olan günümüz dünyasında, uluslararası ticaretin artması sonucu üretimin çoğalması ve kalite beklentisinin üst düzeye çıkması gibi sebeplerle ISO Yapısı, Ortaklıkları ve Topluluğu oluşmuştur.


ISO Nedir? Tarihçesi?


ISO, Dünyaca ünlü çikolataları, peynirleri, çakı, saat gibi icat ve tasarımları ve meşhur Alp dağları, bankaları olan ve yerinin altında dünyanın para ve altınlarını depolayan, 26 Kantondan oluşan İsveçre’ nin Cenevre kentinde, 23 Şubat 1946 yılında bir gurup inşaat mühendisinin bir araya gelmesiyle temelleri atılmış küresel bir sivil toplum kuruluşudur, bağımsızdır. ISO, “International Organization of Standardization” yani Türkçe adlandırılacak olursak, Uluslararası Standartlar Organizasyonu (Teşkilatı) demektir.


Günümüzde mevcut 196 üyesi bulunan, büyük bir kuruluş olan teşkilatta her ülkeden sadece bir kuruluş üye/temsilci olarak yer almaktadır. Ülkemizi, 26 Mayıs 1955 yılından bu yana TSE (Türk Standart Enstitüsü) onurlu bir şekilde temsil etmektedir.


ISO’ nun Faaliyeti Nedir? Ne İş Yapar?


ISO’ nun faaliyeti ve ne iş yaptığı konusunun açıklanmasında, Kurum, tarımdan, sağlık hizmetlerine, gıda ürünlerinden, bilgi teknolojilerine, güvenlikten çevre gibi konularda tüm sektörlere birçok iso standardı ve rehber dokümanları hazırlamaktadır. Bu standart ve dokümanları alanında uzman kişiler hazırlayıp ve güncellemektedir. Şu âna kadar organizasyon tarafından 23.000 civarı standart ve doküman yayınlanmıştır.


Standart Nedir?


Standartlar, üretim ya da hizmetin belli kurallarla bir sistem dahilinde daha verimli, güvenli ve kaliteli olmasını destekleyen kurallar bütünüdür.


Standartlar sistemleri oluşturur, sistemlerde işleyişi kolaylaştırır. Global ticaretin daha kolay işlemesini sağlar.


standart-nedir


ISO teşkilatının yayınladığı ilk standart 1987 yılında yayınlanan ve en bilinen ISO 9000 standardıdır. ISO 9001 standardı gelişen teknoloji, sektörel değişiklik ve gelişimine bağlı olarak zaman zaman revize edilmektedir. Son revizyonu 2015 yılında gerçekleşmiştir. ISO 9001 standardının tam adı ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’dir. Bunun haricinde ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti, ISO 27001 Bilgi Güvenliği, ISO 28001, ISO 26000, ISO 20000, ISO 20000-1, ISO 15838, ISO 17100, ISO 39001, ISO 37001, ISO 3834, ISO 3834-2 gibi popüler standartları da mevcuttur. Bu standartlar ISO’nun yayınladığı standartlardan sadece en bilinenlerindendir. Ürün, personel ve teknik yapıdaki diğer standartları da neredeyse bir okyanus tabirine yakışacak şekilde çoktur.


Kalite Nedir?


Son olarak ISO 9001 Belgesi Kalite Sistemi’nin adından da anlaşıldığı üzere, Standart Organizasyonu’ nun en çok önemsediği kalitenin de tanımını yapalım;


“Kalite”, sunulan hizmet ya da ürünün müşterinin beklenti ve talebini karşılayarak, müşterilerin aldıkları hizmet ya da üründen maksimum düzeyde faydalanabilmesi, istediğini tam olarak karşılamasıdır.


Kalite kavramı, aynı parmak izleri gibi kişiye göre değişkendir. Her insanın kendine özgü kalite anlayışı vardır. Kavram, standartlaşmaz. Ancak ISO gibi küresel standart organizasyonları her insana ve topluma hitap eden farklı standartlar oluşturarak ortak bir kalite kavramının şekillenmesi ve kullanılması amacı ile standartları üretmektedir. Amaç ortak bir kalite olgusunu yakalayabilmektir.


Örneğin; Ortak bir standart dünyanın her yerinde aynı olan elektrik prizi ve fişi gibi örnekle açıklanabilir. Ortak bir fiş ve priz için dünya genelinde çevirici araçlar kullanmanıza gerek kalmaz.


Başka bir örnekte ise araç tekerlek bijonlarının farklı ülkelerdeki bijon anahtarları ile uyumlu olması ve sökülebilme kabiliyetlerini koruması olabilir.


ISO sadece standartları hazırlayıp yayınlamakla mükelleftir. Standartlara uygun sistem kurma ve belge alma süreciyle ilgilenmez. Belge/Sertifikasyon yapmaz !


Organizasyon, akreditasyon kurumu ya da uygunluk değerlendirme veya belgelendirme firması değildir. Akreditasyonu yani tanınırlığı ve geçerliliği sağlayan yapı olan Akreditasyon Kurumu, ülkemizde; Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)’ dur. Akreditasyon yapısını sağlayan üst otorite organ ise IAF yani Uluslararası Akreditasyon Forumu’ dur. Belgelendirme faaliyeti TÜRKAK gibi IAF tarafından onaylanan veya IAF üyesi olan ülkelerin resmi akreditasyon kurumlarınca yapılmaktadır.


ISO Standartlarından herhangi birinden bir ISO Belgesi’ ne sahipseniz bir nevi sunduğunuz ürün ya da hizmetin kalitesini güvence altına almış, garantilemişsiniz demektir. Daha detaylı bilgi için emirlerinizi bekleyen uzmanlarımızla 0(216) 305 46 66 numaralı telefonumuzdan irtibata geçebilir hemen bir ISO Belgesi Hakkında Bilgi alabilirsiniz...


ISO Belgesi İçin Gerekler Nelerdir?


ISO Belgesi veren Firmalar’ ın içerisinde, parlayan değerli marka olan ISQ’ ya;


• İmza Sirküsü,


• Vergi Levhası,


• Ticaret Sicil kaydı gibi resmi evrak fotokopileri ve


• Firmanızın faaliyet alanı, yaptığı iş ve/veya hizmetlerin (Ör: “Çelik kapı üretimi, çelik levha işlenmesi, ihracatı ve Satışı” gibi) yazılı halini basvuru@intersistemteknik.com adresimize mail atmanız yeterli !


ISO Belgesi almak, ISQ ile irtibata geçmekle mümkündür.


Hemen Şimdi Başvurun ! En Uygun ISO Belgesi Fiyatı ile ISO Belgesi Sahibi Olun