Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666

Dairy Free Belgesi, ISQ Belgelendirme'nin özel yaşam zinciri etiketlemelerinden biridir. Bu belge, tüketiciye sunulacak nihai ürünlerin "Süt Ürünü" içermediğini analiz ve muayene ile tescil ederek doğrulayan bir etiketlemedir.

Belgelendirme süreci, test odaklı bir 3. taraf muayene ve tescil süreciyle gerçekleştirilir. Test odaklı yürütülen bu program, akredite ve lisanslı laboratuvarlar tarafından test edilen ürünlerin tescillenmesi esasına dayanır. ISQ, üretici kuruluşların başvurusu üzerine, akredite laboratuvar testleriyle ürünleri tescil ederek sertifikalandırır.

Dairy Free Logosu ya da Etiketi Nasıldır ?

Dairy Free Belgesi almaya hak kazanan üreticilere, logo kullanım hakkı verilir. Üreticiler, logoya/etikete ve istenirse QR koduna (dijital sertifikaya), organizasyonun kamuoyuna açıkladığı portal linkinden ulaşarak indirebilir ve ürünlerinde kullanabilirler.

Uluslararası Dairy Free Logosu veya Etiketi, Şekil 1'de görülmektedir. Logo, yayınlanan portal sayfasında belirtilen Dairy Free Logo Kullanım Talimatına uygun olarak kullanılmalıdır. Haksız logo kullanımı durumunda yasal işlem yapılacaktır.

Dairy Free Şekil 1

Sertifikasyon ve Etiketlemenin Amacı

ÖNEMLİ NOT: Standart ve sertifikasyon, sağlık ve güvenlik garantisi vermez. Dairy Free Belgesi ve etiketlemenin temel amacı, ürünlerin ayırt edilebilirliğini, nitelik kazanmasını ve uygunluk kriterlerini karşılayıp doğrulamasını sağlamaktır. Tüketicilere, "Süt Ürünü İçermez" niteliğinde olan ürünleri güvenle sunmayı ve tercih edenlerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefler.

Sonuç

Dairy Free Belgesi, üreticilerin ürünlerini "Süt Ürünü İçermez" özelliğine sahip olduğunu tescil ederek tüketicilere güvence veren önemli bir etiketlemedir. Belge, test odaklı süreçler ve akredite laboratuvar testleriyle doğrulanır ve uygunluk kriterlerini karşılayan üreticilere verilir. Bu sayede, tüketicilerin özel diyet veya tercihleri olan Dairy Free ürünlerini kolaylıkla tanımlamalarına yardımcı olur. Sertifikasyonun temel amacı, doğrulama ve uygunluk sağlayarak ürünlerin kalitesini ve uygunluğunu vurgulamaktır.