Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666

NSO-NAP 12 Yaşam Zinciri için Glutensiz Ürün / Hizmet Standardı, tüketicilerin glütensiz ürün ve üretim beklentilerini karşılayan gıda ürünleri için güvenilir bir ayırt edici işaret sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

NSO-NAP 12 Glutensiz Ürün Standardı, Glutensiz gıda ürünleri (içecekler (hem alkollü hem alkolsüz) ve gıda takviyeleri dahil) ve kozmetik Ürünler için gerekli uygulamaları tanımlar.

Hammaddelere ve üretim süreçlerine uygulanacak koşullar bu standartta tanımlanır ve yayınlanır.

Bu standart, ürün / hizmet güvencesi prensibi ile tamamen glütensiz tüketim tercihleri dikkate alınarak üretilen ürün / hizmetlerin tüketici taleplerinin karşılanması için hazırlanmıştır. Amacı, tüketicilerin literatürde tanımlandığı gibi, glütensiz kriterlerini karşılayan gıda ve kozmetik ürün / hizmetlere üretim süreçleri ile ulaşmasıdır.

Standardın uygulanmasından ve ürün uygunluğundan doğan tüm sorumluluk üreticiye aittir.

Guten Free Standardının Uygulanması, Ürün içeriğinde gtuten tayini yani Gluten Free Testi prensibine dayanmaktadır. Standartta verilen max. 10 ppm- 20 ppm. olan kritik limitler “Glutensiz” nitelenen ürün olarak değerlendirilmektedir. Gluten Free Belgesi de bu değerlendirmelere göre verilmektedir.

NSO-NAP 12 Glutensiz Testleri için Lisanslı-Akredite Laboratuvarlar kullanılmaktadır. Sadece Akredite (ISO/IEC 17025) Laboratuvarlarda yapılan testler kabul edilmemektedir.

Gluten Free Testleri tablo halinde verilmiştir;

DENEY ADI DENEYİ YAPILAN ÜRÜN(LER) DENEY METODU (NOT: Farklı metodlarda kullanılmaktadır)
Gluten Tayini Glutensiz ve Gluteni Azaltılmış Tüm Gıda, Kozmetik ve ilaçlar ELISA Metodu

Örnek Metodlar:

  • RIDASCREEN Gliadin Art. No.R7001 Kit Prosedürü
  • AOAC-OMA R5 Elisa Ridascreen Gliadin Kit Manuel
  • Kit Metodu (R-biopharm Ridascreen Gliadin Kit Metodu)
  • R-Biopharm RIDASCREEN GLIADIN
  • ELISA Kit Prosedürü (R-Biopharm Ridascreen Fast Gliadin)
  • AOAC 2012.01, Ridascreen Gliadin Kit Prosedürü/R7001 vb.