Blog


Yönetim Sisteminiz ISO 9001’ e Uygun Mu ?(GAP Analizi) blog

BLOG

08

OCAK'20

Yönetim Sisteminiz ISO 9001’ e Uygun Mu ?(GAP Analizi)

Hasan Şahap

Kuruluşunuzun hali hazırda bir yönetim sistemi var ve bu sistemin ISO 9001’ e uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz?, ISO 9001 Belgesini mevcut sistem için alabilir misiniz?, Sisteminiz standardı karşılıyor mu? Kalite Yönetim Sisteminizi ISO 9001’ e uygun hale mi getirmek istiyorsunuz?, Neler yapmalısınız? Neler Yapacaksınız? vb... aklınıza gelen tüm sorularınız için içerikte bulunan maddelerle yeterlilik sorgulamasını kuruluşunuza uygulamalısınız...Devamını okumak için tıklayın...

Basınçlı Ekipman ya da Basınçlı Kap Periyodik Kontrolü Muayenesi Nedir ? blog

BLOG

08

OCAK'20

Basınçlı Ekipman ya da Basınçlı Kap Periyodik Kontrolü Muayenesi Nedir ?

Hasan Şahap

Bu yazımızda Basınçlı Ekipman/Kap Periyodik Kontrolü Muayenesi Nedir? Sorusuna cevap aramaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Basınçlı ekipmanlar/kaplar çok yararlı olmalarına rağmen süresiz olarak kullanılmaya devam edemez ve problemler çıkarabilirler.Basınçlı ekipmanın içindeki ve dışındaki basınç arasındaki fark, potansiyel olarak tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Devamını okumak için tıklayın.. .

Gezer Köprülü Vinç ve Vinçlerin Düzenli Periyodik Kontrollerinin Yararları

BLOG

08

OCAK'20

Gezer Köprülü Vinç ve Vinçlerin Düzenli Periyodik Kontrollerinin Yararları

Hasan Şahap

Genellikle üretim hatlarında yoğun olarak kullanılan vinçlerden bazıları gezer köprülü vinçlerdir. Farklı kapasitelerde kullanılan bu vinçler, üretimde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İşletmelerde, ana proses makineleri harici en yoğun çalışan ekipmanlar gezer köprülü vinç veya vinç sistemidir.

Her gün binlerce kilo malzeme ve ekipmanı istenen yerlere taşımak için bu ekipmanlara güveniriz. Devamını okumak için tıklayın.. .

Global Pazara Erişimde ISO 9001 Belgesi

BLOG

08

OCAK'20

Global Pazara Erişimde ISO 9001 Belgesi

Hasan Şahap

Global pazarlara girmek ve pazarda iş yapmak, her işte olduğu gibi bazı gereksinim ve kriterler doğurur. Bu gereksinimleri karşılamak pazar oyucuları için zorunlu bir durumdur. Pazara giriş anahtarlarından birisi de ISO 9001 Belgesi’ dir.

ISQ Uluslararası Kalite Belgelendirme Servisi, Kuruluşların global pazarlama çabası adına uluslararası uygunluk ve düzenleyici hedeflere ulaşmak için güçlü bir çözüm olan ISO 9001’ i kuruluşlara en uygun şartlarda sunmaktadır. Devamını okumak için tıklayın.. .

ISO 9001 Belgelendirmesinin 2 Önemli Tescili ve Sürdürülmesi blog

BLOG

08

OCAK'20

ISO 9001 Belgelendirmesinin 2 Önemli Tescili ve Sürdürülmesi

Hasan Şahap

ISO Standardı ve (KYS/QMS) Kalite Yönetim Sisteminin tescili olarak alınan ISO 9001 Belgesi, aslında 2 önemli unsurun tescilidir. Bu tesciller, ilk olarak çalışanların bilgi ve yetkinliklerini ve ikinci olarak ta kuruluşun kalite yönetim sisteminin uygunluğunu belgelendirmesi şeklindedir. Devamını okumak için tıklayın.. .

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? Belge Alım Rehberi blog

BLOG

08

OCAK'20

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? Belge Alım Rehberi

Hasan Şahap

Kuruluşlar, sürekli olarak istedikleri sonuçları elde etmek için kullandıkları metot, uygulama ve yönetim sistemlerini tanımlamak için kalite yönetim sistemini tercih edebilirler. ISO 9001 standart yönetim sistemi, kalite amaçlarınıza ulaşma şeklinizi yönlendiren süreçler, kaynaklar, belgeler, planlama ve daha fazla ihtiyaç duyulan uygulamaları içeren bir sistem modelidir. Devamını okumak için tıklayın.. .

ISO 9001 Belgesi Yönetim Sistemi Tedarikçi Kalite Geliştirmesi blog

BLOG

08

OCAK'20

ISO 9001 Belgesi Yönetim Sistemi Tedarikçi Kalite Geliştirmesi

Hasan Şahap

Üretim ve Hizmet kuruluşlarının tamamı tedarik temini faaliyeti yapmak zorundadırlar.

Peki Tedarik Nedir ?

Tedarik”, ürün hammaddesi, insan kaynağı vb. enerji, su vb. gibi ihtiyaçların içeriden ve/veya dışarıdan temin edilmesi faaliyetine denir.

Kuruluşlar ihtiyaçlarını, dış kaynaklardan mal, hizmet vb. satın alarak karşılar. Devamını okumak için tıklayın.. .

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetim Kontrol Listesi

BLOG

08

OCAK'20

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetim Kontrol Listesi

Hasan Şahap

ISO 9001 Belgesi için en önemli gereklerden birisi kuşkusuz iç denetimdir. Kuruluşlar sadece İç Denetim sürecini kullanarak süreçleri iyileştirmeye katkı sağlamak ve yönetim sistemine uyumu korumak için değil, ayrıca yapılan denetimlerde farklı kazanımlarıda ortaya çıkarmak için kullanabilirler. Süreç iyileştirme, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ nin temel unsurlarından biridir ve iyi bir yönetim sistemi uygulayıp sürdürmek isteyen kuruluşların, ağırlık vermesi gereken motivasyonlarından birisi olmalıdır. Devamını okumak için tıklayın.. .

ISO Belgesi’ nin İşinize Faydaları Nedir

BLOG

08

OCAK'20

ISO Belgesi’ nin İşinize Faydaları Nedir ?

Hasan Şahap

ISO Belgesi/Sertifikası, kuruluşunuzun iç işleyişinin nasıl yürüdüğü, ne durumda olduğu ve müşterilerinizin markanızı ve ürünlerinizi pazarda nasıl algıladıklarını, iyileştirme faaliyetleri kazanımları ile sisteminizin daha iyi hale gelmesi gibi genel faydalar sağlar.

Bu faydaların başında “Verimlilik” sihirli kelimedir. Genel olarak, ISO sertifikası, açık ve net bağlamınızı ortaya koymanıza ve anlamanıza, israfı ortadan kaldırmanıza, riski azaltmanıza... Devamını okumak için tıklayın.. .

Dünya’ da ISO 9001 Belgesi Standardı

BLOG

08

OCAK'20

Dünya’ da ISO 9001 Belgesi Standardı

Hasan Şahap

Küresel kurumsallaşma adımının kuruluşlarca atıldığı günümüzde, Uluslararası Standart Organizasyonu (ISO) tarafından yayımlanan ve geliştirilen ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Standardı'nın dünyada kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Yönetim sistemi genel içerikli standart olan ISO 9001 standardının önemli özelliklerinden birisi; sürekli iyileştirmedir. Bu gelişim için sonuç çıktısı değil, sürecin uygulanması... Devamını okumak için tıklayın...

Kalite Yönetim Sistemi Nedir ? blog

BLOG

08

OCAK'20

Kalite Yönetim Sistemi Nedir ?

Hasan Şahap

Kalite yönetim sistemi, kalite amaç ve politikalarına ulaşmak için tüm riskleri, süreçleri, sorumlulukları ve prosedürlerin belgelendirilmesinden ve iyileştirilmesinden sorumlu olan bir yönetim sistem modelidir.

ISO 9001 Yönetim Sistemi, kuruluşların hem düzenleyici hem de müşteri gereksinimlerini karşılamak için operasyonlarını yönlendirmelerine ve koordine etmelerine izin verirken, tüm faaliyetlerini de düzenli olarak geliştirmelerini sağlar. Devamını okumak için tıklayın...

Neden ISO 9001 Belgesi Almalısınız ?

BLOG

08

OCAK'20

Neden ISO 9001 Belgesi Almalısınız ?

Hasan Şahap

ISO 9001 belgesi almaya kararı vermek, kuruluşunuzun ne yaptığını ne yapmadığını göstermekle ilgili kalite yönetim sisteminizi uygunluk sorgulamasıdır. Global pazarda, kendinizle rekabet etmiyorsanız, küçülen dünyada artık çok daha geniş bir rekabet olduğunu unutmamalısınız. Günümüzde rekabet ve hayatta kalmak he zamankinden daha önemli bir hal almıştır. Devamını okumak için tıklayın...

Temel Bilgilerle ISO Standartları blog

BLOG

08

OCAK'20

Temel Bilgilerle ISO Standartları

Hasan Şahap

Akreditasyon işlemleri dünya çapında ürün ve hizmet sektörlerinde çokça yaygın olarak bilinmektedir. IAF, ISO, WTO, BM, EA, ISQ vb. diğer kurumlar bu alanda çok iyi bilgi birikimine sahiptir. Ancak ISO Standartlarının çeşitlenmesi son birkaç yılda giderek daha fazla sayıda sektör ve kuruluşun dikkatini çekiyor. En yeni ISO yayınlarından biri ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Bu standart ISO 9001 uluslararası standardını... Devamını okumak için tıklayın...

Uygun Vinç Periyodik Kontrolleri’ nin Güvenlik ve Verim Açısından Önemi

BLOG

08

OCAK'20

Uygun Vinç Periyodik Kontrolleri’ nin Güvenlik ve Verim Açısından Önemi

Hasan Şahap

ISQ gibi 3. Taraf vinç periyodik kontrol uzmanları tarafından düzenli yapılan vinç ve kaldırma iletme ekipmanları muayene programları, yasal mevzuat ve standartlara uyumu sağlayarak, sağlıklı üretim ve güvenlik için kuruluşlara kazanımlar sağlarlar.

Yıllık periyodik kontroller yerine daha sık yapılan rutin periyodik denetimler, üretimin aksama süresine neden olabilecek durumları tespit ederek önemli bir maliyet tasarrufu sağlayabilir. Devamını okumak için tıklayın...

Vinç Periyodik Kontrolü Neden?, Nasıl? ve Ne Sıklıkta Yapılır ? blog

BLOG

08

OCAK'20

Vinç Periyodik Kontrolü Neden?, Nasıl? ve Ne Sıklıkta Yapılır ?

Hasan Şahap

Vinç Nedir ?

Ağır kütle ve hacimleri bir yerden başka bir yere aktaran ya da taşıyan ekipmanlara “Vinç” denir. Bu genel tanımı biliyoruz.

Vinç Çeşitleri Nelerdir ?

Köprü vinç, portal vinç, vinç, monoray vinç, kule vinç, gezer köprülü vinç, pergel vinç, inşaat vinci, konsol vinç, tavan vinci, sabit vinç, duvar tipi vinç, tek ayaklı çift bacaklı vinç, vahşi flanşlı portal vinç, vinç, geniş flanşlı portal vinç, vinç... Devamını okumak için tıklayın...