Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666
  • Mayıs 18, 2023
  • Hasan Şahap
  • Blog

A. GENEL

ISO 9001 Belgesinin Önemi Nedir ?

Eğer bir kuruluşun sahibi veya yöneticisi iseniz, ISO 9001 sertifikasını almanın neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz.

Fakat, bulunduğunuz sektörde, iş amacı ve hedefleriniz doğrultusunda, faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için bu sertifika gereklilik haline gelebilir. İlk etapta, belirli endüstrilerde ürün satışı yapabilmek için ISO 9001 gerekliliği ortaya çıkabilir. Bu gereklilik, özellikle kamu, enerji, gıda, metal, makine, hizmet ve inşaat gibi sektörlerde yoğun bir şekilde görülmektedir.

ISO 9001, hayatımızın birçok alanında daha fazla yer aldıkça, disiplinsiz yönetim uygulamaları her geçen gün azalıyor ve yönetim modelleri Kalite Yönetim Sistemi (KYS) ile yer değiştiriyor. Değişiklikler, KYS için de geçerlidir. Standart Kalite Yönetim Sistemi uygulanması karmaşık bir süreçtir ve şirket tüm süreçlerini sisteme entegre etmek zorundadır.

Belge kontrolü önemli bir görevdir ve sistemi çalıştırmak ve uygulamak zorluklar getirir. Ancak, hızlı erişilebilirlik, sürekli iyileştirme prosesi ve uygulama verileri sağlayan kalite yönetim sistemi, kalite sistemini bir üst seviyeye çıkarmak için önemli bir role sahiptir. Kuruluşunuza nasıl büyük bir fark katacağını okumaya devam ederek ve uygulayarak anlayabilirsiniz.Kalite Yönetim Sistemi’ nin önemli rolü

Kalite yönetim sisteminin, ISO 9001 Belgesini almak amacı ile iyi bir sistem yapısının uygulanmasında oynayabileceği önemli bir rolü vardır. Gerçekte sistem, standartları, şartnameleri, rehberleri, kılavuzları, yasa ve yönetmelikleri uygulamalarına entegre ederek sertifikasyon gerekliliklerinin veya sektöre özgü herhangi bir yönetim sisteminin uyumuna yardımcı olabilir.

Sistem aynı zamanda kuruluşun yönetim sistemindeki birçok süreçle bütünleşebilir ve denetim prosedürünü kolaylaştırabilir.

ISO 9001 Kalite Sistemi’ ni kullanarak, ilgili tüm paydaşlar kolayca iletişim kurabilir, operasyonel süreci saklayabilir ve iso belgesi(leri) alabilirsiniz. Düzeltici ve Önleyici Faaliyetleri ve iç denetimleri ortaya çıkarıp yönetebilirsiniz.

KYS gereksiz dokümantasyonu ortadan kaldırır, daha hızlı iletişim kurmaya yardımcı olur, inceleme, onay ve teslimat için optimum uygunlukta bir yapı kurar. Yönetim Sistemi, paydaşların süreçlere ve yönetim sistemi yapısına kolayca erişmelerini sağlamak için tüm belgeleri muhafaza eder ve arşiv prosedürü uygulatır.

Düzeltici ve Önleyici Faaliyet (DÖF) Süreci Kazanımları

Düzeltici ve önleyici faaliyet süreci, Kalite Yönetim Sistemi tarafından baştan sona kolaylaştırılabilir. DÖF sürecine dahil olan uygulayıcılar ve ekipleri süreci kolaylıkla işletebilir, paylaşabilir, bilgilere erişebilir, takip edebilir ve depolayabilir. Sistemin bazı süreçlerinde, tekrarlanan uygunsuzlukları azaltmak için daha ciddi önlemleri aldırabilir. Sistem, uygulayıcıların veya ekiplerin verilere kolay erişimini sağlamak ve giderme faaliyetleri gerçekleştirmek için bir DÖF Süreci sağlatır. Bu süreç, uygunsuzluk kontrolü, takip ve sonuçlarını oluşturtur, kaydedebilir, izlenebilir ve giderilebilir hale getirir.

Yönetim Sistemindeki değişimi kontrol eder

Kuruluşlar, çok uzun süre aynı şekilde kalamaz, mevcudu koruyamaz ya da faaliyet gösteremez. Gelişen, değişen dinamik bir dünyada sürekli başarı elde edemez. ISO Kalite Sistemi bu değişiklikleri etkin bir şekilde yönetebilir. Süreç iyileştirmeleri, ürün veya hizmetteki değişiklikler veya kalite süreci iyileştirmelerinde değişiklikler olabilir. Sistem tüm değişikliği kolaylaştırır ve ihtiyaç duyulan hızlı bir dönüşümü gerçekleştirebilir. Yönetim sistemi, değişiklik gereksinimi ve nihai değişiklik yapısının oluşumunu ve muhafazasını sağlayacaktır.

B. İş Dünyası için ISO 9001 Belgesi’ nin Önemi

İş yaşamı ve yönetim sistemi olgusu uzun vadede çok kritik kriterler ve sonuçlarla çok yakın bağ içerisindedir.

Kuruluşunuz ISO 9001 belgesinden yoksunsa ve kaliteli ürün ve/veya hizmet üretiyorsanız, işletme kalite yönetim sisteminiz vb. yoksa ve bu eksiklere rağmen kuruluşunuzda bilgi, yetkinlik, farkındalık oluşturmuş iseniz ve kuruluşunuzdaki bilgiyi maliyet etkinliği olacak şekilde yönetebiliyorsanız o zaman hiçbir sorununuz olmayacaktır.

Ancak kuruluşunuzun iş dünyasındaki prestiji, yapısı, yönetimi vb. durumların tescili için illaki olmazsa olmaz belgelerin başında iso 9001 gelmektedir. Bu belge gerekleri gerektiği gibi yapılmaz ise zaman içinde kuruluşun en güzel bölümünde asılı kağıt parçaları haline gelir. Bunun nedeni hem çok sayıda kuruluşta ve rakip kuruluşlarda bu belgeler vardır ve hem de insanlar artık bu belgelerin göründükleri kadar önemli olmadığını anlamışlardır.

Günümüzde kuruluşların gerçek performansları önem kazanmıştır. Yüksek kalitede ürünleri düşük maliyetle üretip üretmediğinizle ilgilenilmektedir. İş dünyası için geçerli olan asıl standart maalesef bu gerçektir. Kaliteli ürününüz varsa, müşteri ihtiyaçlarına hızla yanıt verebiliyorsanız ve maliyetiniz de düşükse yeterlidir. Müşteriler de sertifikalardan çok bunları isterler.

Tüm bu istek ve durumlara bağlı olarak yine de iş dünyası hem global kalite tescillerini ihtiyaç duymasalar bile yaptırmakta hem de bu sertifika gereklerini karşılamaya çalışmaktadırlar.


Hızlı Başvuru