Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666
  • Ocak 17, 2021
  • Hasan Şahap
  • Blog
ISO 9001 Yetkinlik ve Farkındalık Yaklaşımı Nedir?

ISO 9001 Belgesi kriterleri standardı Madde 7.2 ve 7.3, eğitim, yetkinlik ve farkındalık olarak verilmiştir. 2015 yılı güncel revizyonu aynı şartları ve koşulları içermekte olup yetkinlik ve farkındalığın önemi oldukça açıklayıcıdır. Sonuçta, süreçlerinizin ve dokümante bilgi ve belgelerinizin ne kadar iyi olduğu önemli değildir. İnsanlar ne olduğunu bilmiyorlarsa, Kalite Yönetim Sisteminiz (KYS) etkili olmayacaktır.Yetkinlik Ve Farkındalık Odağı Nereden başlanmalı?

Kuruluşunuzdaki tüm insan kaynaklarının ISO 9001 standardının her kelimesini bilmesine gerek yoktur ve herkesin standarda hâkim olması beklenmemektedir. Bir kuruluşla ISO 9001 uygulama sürecine her başlandığında, normalde herkesten şirketin büyüklüğüne göre standardı okumasını istenir ve eğitimleri için kanıt oluşturularak bir uygulama eğitimle başlanır. Daha büyük organizasyonlarda, bu elbette proje ekibiyle sınırlı olabilir. Bu faaliyet pratik olduğunda, bu işin temel olduğu ve sonuçta, bazı ekip üyeleri standardın ne istediğinin tam olarak farkında değilse, herhangi bir standarda uygunluk ve mükemmellik elde etme beklenebilir mi? Genellikle süreç boyunca kuruluşta başlayan sistem çalışmalarında tüm çalışanlardan da aynısının yapılması istenir. Peki başladık ama şimdi ne olacak?

İster akreditasyon veya belgelendirme sürecine girin, ister başarılı bir denetimden sonra KYS' nizi korumaya çalışın, yetkinlik ve farkındalığın düşüncelerinizde ön planda olmasını sağlamanız gerekir. Bunu başarmak için öngörülen bir yol yoktur, ancak kuruluşunuza uygun olabilecek bazı çalışmaları yapmanız gerekir. Bunlar;

Çalışanlarınızı bilgilendirin ve bilgilendirmek için de periyodik bir bilgilendirme metodu uygulayın.

Üretim ve kalite liderlerinize, ekiplere ilk elden güncellemeler getirmek için düzenli kalite ve üretim toplantılarında 5-10 dk. bir güncelleme yapıp yapamayacağınızı sorgulayın.

Çalışanların sürekli bilgilerini test etmeleri için eğlenceli anketler oluşturun ve yapacağınız eğitiminizi boşlukları algıladığınız yere göre planlayın ve uygulayın.

ISO Belgesi Yönetim Sistemi durumunuzu ve ilerlemenizle ilgili güncel bilgileri, şirketin görünebilen alanlarına asın.

Kuruluşun liderlerinin bu konuda daha fazla bilgi edinebileceğiniz ISO 9001:2015' teki yeni liderlik taahhütlerine nasıl uyulacağı iletişiminde yer alıp almadığından emin olun.

Kritik olarak, bunun sürekli olarak gerçekleştiğini göstermek için eğitim programınıza eğitim ve iletişim kanıtlarınızı kaydedin.

Yetkinlik ve Farkındalık

Kuruluşunuz hakkındaki kendi bilginize bağlı olarak, yetkinlik ve farkındalığın kabul edilebilir seviyeler de olmasını sağlamak için hangi önlemlerin alınması gerektiğini tahmin edebilirsiniz. Yine, ISO 9001 Standardı’ nda yapılacak değişiklikler açısından, ayrıntıların iletilmesini, cevaplanan soruların ve eğitim kanıtlarının kaydedilmesini sağlayın.


Yetkinlik ve Farkındalık İçin Kanıta Gerek Var mı?

Denetim hazırlığı süreciniz sırasında yetkinlik ve farkındalığın kabul edilebilir bir düzeyde olmasını sağlıyorsanız, yukarıda belirtildiği gibi, bunu kolaylaştırmak için yaptığınız çalışmaların kanıtlarını sağlamanız gerekecektir. ISQ Denetçisine daha önce tartışıldığı gibi belgelenmiş kanıtlar sunmak hayati önem taşır, ancak iyi bir denetçi, personelinizin bilgisini ve ISO 9001 Süreci’ ne önem verdiklerini, denetim sırasında kendileriyle konuşarak hızlı bir şekilde değerlendirecektir. Bu nedenle, iş gücünün KYS' nin ve ISO 9001’ in önemli yönleri üzerinde eğitilmesini ve odaklanmasını sağlamak için rehberlik ve bilgi sağlamanız önemlidir. ISO Standardı’ nın Amaçları, Beklentileri ve Gereklilikleri’ ni bilmenin temel başlangıç noktası olduğu göz önüne alındığında, yetkinlik ve farkındalık olmadan sürekli iyileştirme ve gelişimin olmayacağı anlaşılmalıdır. Sürekli iyileştirmenin olmaması, kriterlere hiçbir uyumun olmaması anlamına gelir.

Hızlı Başvuru