Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666

Helal Doğal Etiketi (Helal Natural Belgesi), helal doğal ürünlerin alınması, hazırlanması, işlenmesi, sınıflandırılması, belirlenmesi, ambalajlanması, etiketlenmesi, işaretlenmesi, kontrolü, taşınması, dağıtımı, depolanması ve servisi dahil olmak üzere İslami usuller, OIC/SMIIC 1 Standardı ile birlikte NSO-NAP 1 Doğal Ürün Standardı ve doğal ürün zincirinin herhangi bir aşamasında uyulması gereken temel gereklilikleri tanımlar.

Helal Doğal Etiketi’ nin tüm gereklilikleri geneldir. Üretimin ve İşletmenin, büyüklük ve karmaşıklığı ne olursa olsun helal doğal ürün zincirindeki tüm ürün kuruluşlara uygulanabilir olmasını amaçlar.

Doğal ürün talebi olan Müslüman tüketicilerin, ihtiyaç ve beklentilerini karşılamasında ayırt edici bir özellik olma hedefi taşıyan Helal Doğal Belgesi, küresel “Helal Doğal” işaretlemesini Dünyada ilk defa ortaya koymuş ve talepleri karşılamıştır.

Helal Natural Etiketi, gıda ve gıda dışı ürünlerin; islami, güvenilir, güvenli ve doğal olduğunu gösteren bir sembol taşıması ile seçilmesini kolaylaştıran ve ayırt edici özellik kazanmasını sağlar.

Kısaca bu Etiket; Müslüman tüketicilerin doğal ürün taleplerinin karşılanmasında özel bir işaretleme ile üreticinin işlerini kolaylaştırmaktadır.

Helal Doğal Etiketlemesinde; Ürün, üretim ve hizmet prosesleri uygunluk değerlendirmesi gerçekleştirilmektedir.

Helal Doğal Logosu ya da Etiketi Nasıldır ?

Logo kullanım hakkı, Helal Doğal Belgesi almaya hak kazanan üreticinin ürününe/ürünlerine verilmektedir. Üretici Logoya/Etikete ve kullanmak isterse QR-KOD’ a (dijital sertifikaya) Organizasyonun kamuoyuna yayınladığı portal linkinden ulaşabilir, indirerek kullanabilir.

Uluslararası Helal Doğal Logosu ya da Etiketi, Şekil 1’ de verilmiştir.

Helal Doğal Şekil 1

Logo, Yayın portal sayfasında verilen Helal Doğal Logo Kullanım Talimatına uygun olarak kullanılmak zorundadır.

Haksız logo kullanımında hukuki işlem yapılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Standart ve Sertifikasyon, Sağlık ve Güvenlik Garantisi vermez. Sertifikasyonun ve Etiketlemenin Hedefi, ürünün ayırt edilmesi, nitelik kazanması ve Uygunluk kriterlerinin karşılanması ve doğrulanmasıdır.