Hemen Bize Ulaşın ! +90216 305 4666

Helal Vegan Belgesi, İslami usullere uygun olarak üretilen, helal vegan gıdaların ve hizmetlerin üretimi, depolanması, sunulması ve diğer hizmetlerinin, hayvansal ürün içermeyecek şekilde tedarik zincirinin tüm gereksinimlerini karşılaması durumunda verilen belgedir. NSO-NAP 11 Helal Vegan Belgesi, Müslüman vegan tüketicilerin tercihlerini kolaylaştırmak için verilen bir tescildir.

Bu belge ve helal vegan etiketi ile, gıda ürünlerinin güvenilir ve güvenli olarak ayırt edilmesini sağlar. Hayvansal, et ve işlenmiş et ürünlerini hayatından çıkartan Müslüman tüketicilerin, beklentilerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Helal Vegan Belgesi’ nde Hedef, Müslüman tüketiciyi doğru bilgilendirmek ve helal vegan kriterlerine göre üretilen Ürün veya Hizmetler için Küresel helal vegan talebini karşılamaktır.

Ürün, üretim ve servis süreçleri koşulları bu bu belge kriterlerince tespit edilmekte ve uygunluğu değerlendirilmektedir.

Helal Vegan Belgesi kriterlerince aranan uygunluk için, Uluslararası Doğal Standartlar Organizasyonu NSO tarafından yayınlanan, Dünyanın ilk Helal Vegan Standardı kullanılmaktadır.

NSO-NAP 11 Helal Vegan-Vejetaryen Ürün Standardı içeriği, sürekli teknik kontroller, üretici ve tüketiciden alınan geri beslemelerle 5 yılda bir güncellenmektedir.Helal Vegan Nedir?

İslami kurallara uygun olan, tüketimine izin verilen, necis olmayan, et, et ürünleri ve diğer hayvansal ürünleri (süt ve süt ürünü, yumurta, bal, tereyağı, deri, ipek, kıl, kaz tüyü, tiftik ve yün gibi) içermeyen ve NSO-NAP 11 standardında belirtilen kriterlere uygun olan; bitkisel yiyecek, içecek ve bunları sunan ve bunlarla ilgili hizmetleri içeren yapıya “Helal Vegan” denir.


Helal Vegan Kriterleri Nelerdir ?

Üretimden çıkan son ürün yapısı için, üretimde;

  • Hiçbir hayvansal gıda veya gıda dışı bileşen veya hayvansal içerik (helal/necis/helal olmayan dahil) kullanmamak,
  • Hayvan üzerinde test veya deney yapmamak,
  • Bulaşma veya Kirlilik oranı en fazla %0,1 olması genel kriterleridir.

Detaylı kriterler için; NSO’ dan Standardı temin edebilirsiniz.


Helal Vegan Belgesi Nereden Alınır ?

Helal Vegan Belgesi, yetkili ve akreditasyona sahip NSQ-NAP 11 Helal Vegan standardıkriterlerince bir yönetim sistemi işleten, yetkili ve akreditasyona sahip ISQ vb. kuruluşlardan alınır.

Farklı alternatifler için; i-NAF (International Natural Accreditation Forum) üyesi NBE Global gibi uluslararası organizasyonların yetki ve lisansına sahip kuruluşlar değerlendirilir.


Helal Vegan Belgesi Alım Süresi

Helal Vegan Belgesi süresi, ISQ belgelendirme başvuru-teklif-test ve değerlendirme süreç aşamalarının uygun ya da uygunsuz olarak sonuçlandırılmasına bağlı olarak yaklaşık 1 - 3 hafta arasında değişmektedir. Kalabalık ve kompleks ürün yapısı için bu süre, 3 ila 8 haftaya kadar da uzayabilmektedir.


Helal Vegan Belgesi Nasıl Alınır ?

Helal Vegan Belgesi, ISQ’ nun, yetki ve lisans organizasyonlarının talebine uygun olarak hazırladığı Belgelendirme süreci iş akışı şeması adımlarının uygulanması ile alınır.

Belgelendirme süreci iş akışı şeması adımları;

  • Başvuru aşaması,
  • Teklif ve sözleşme aşaması,
  • Denetim ve kontrol aşaması,
  • Nihai ürünün Helal ve Vegan Test işlemi aşaması.

Helal Vegan Belgesi Fiyatı

Başvuru aşamasında; ISQ ile Müşteri arasındaki iletişim neticesinde verilen teklifte, üretici altyapısı, ürün içeriği ve çeşitliliği, üretim süreci, üretim tesis çevre yapılarına göre gereken denetim süresi, ISQ denetim, Organizasyon Lisans, test ve sertifika maliyetlerinden oluşan tutar Helal Vegan Belgesi Fiyatı’ dır.


Helal Vegan Belgesi Sorumluluğu

Helal-Vegan Denetim, Test ve Belgelendirme sürecini yani NSO-NAP 11 uygunluk değerlendirmesini olumlu olarak tamamlayan belge sahibi kuruluşlar, Başvuru ve Denetim aşamasında bildirdikleri, beyan ettikleri ve uyguladıkları yapının uygunluğun sürdürülmesinden sorumludurlar. Uygunluğun sürdürülmesinden Belge sahibi kuruluşlar sorumlu olup, ISQ hiçbir şart ve koşulda sorumlu tutulamaz. ISQ’ nun, uluslararası uygunluk değerlendirmesi standartlarınca denetim aşaması anı ya da uygunluğun değerlendirildiği an(lar) haricinde sorumluluğu bulunmamaktadır.